Maroko

Bohatá história a kúzlo Saharskej púšte robí z Maroka nevyhnutnú destináciu pre tých, ktorí majú záujem o čokoľvek – od kultúry a kuchyne až po oddychové a adrenalínové športy. Mestá Marrákeš, Fez, Meknes a Rabat sú naplnené voňavými jedlami, rušnými ulicami a nádhernou stredovekou architektúrou. Pobrežné mestá ako Asilah a Essaouira poskytujú únik zo severnej časti Afriky v lete; zatiaľ čo v horách Atlas v zime nájdete príležitosti na lyžovanie a snowboarding.

Maroko sa nachádza na severozápadnom rohu afrického kontinentu. Jeho severné a západné pobrežie je obmývané Stredozemným morom a Severným Atlantikom a má spoločné pozemné hranice s Alžírskom, Španielskom a Západnou Saharou.

Maroko pokrýva celkovú plochu 446 550 štvorcových kilometrov a jeho hlavným mestom je Rabat.
V Maroku existujú dva oficiálne jazyky – moderný štandardný arabský a berberský. Francúzština pôsobí ako druhý jazyk pre mnohých vzdelaných Maročanov. Islam je zďaleka najrozšírenejším náboženstvom v Maroku, čo predstavuje až 99% obyvateľstva.

Hoci marocké podnebie je vo všeobecnosti horúce a suché, počasie sa môže dramaticky líšiť v závislosti od toho, kde ste. Na juhu krajiny (bližšie k Sahare) sú zrážky obmedzené; Ale na severe sú medzi novembrom a marcom bežné dažde. Na pobreží poskytuje úľavu od vysokých letných teplôt pobrežný vietor, zatiaľ čo horské regióny zostávajú chladné po celý rok. V zime sneh hojne padá v horách Atlas. Teploty v púšti Sahary môžu byť počas dňa tropické a počas noci tu môže mrznúť.

Najlepší čas na návštevu Maroka závisí od toho, čo chcete robiť. Leto (jún až august) je najlepšie pre plážové dovolenky, zatiaľ čo jar a jeseň ponúkajú príjemnejšie teploty pre návštevy Marrákeša. Saharu je tiež najlepšie navštíviť počas jesene (september až november), keď počasie nie je ani príliš horúce, ani príliš chladné a vietor Sirocco ešte nezačal fúkať. Zima je ideálny čas na lyžiarske výlety do pohoria Atlas.

Marrákeš nie je hlavným mestom Maroka ani jeho najväčším mestom. Je to však najobľúbenejší cieľ pre návštevníkov – pre svoju úžasne chaotickú atmosféru, neuveriteľné nákupné možnosti, ktoré ponúka jeho labyrintový bazár a fascinujúca architektúra. Medzi najdôležitejšie patria stánky s potravinami na námestí Djemaa el Fna a historické pamiatky ako Saadské hrobky a palác El Badi.

https://www.youtube.com/watch?v=se957OMoU8k

Centrálne umiestnená na marockom atlantickom pobreží, je Essaouira obľúbenou letnou destináciou pre Maročanov a zahraničných cestujúcich. V tomto ročnom období chladný vánok udržuje teploty znesiteľné a vytvára ideálne podmienky pre windsurfing a kiteboarding. Atmosféra je uvoľnená, čerstvé morské plody sú dostupné na každom kroku a samotné mesto je plné bohémskych umeleckých galérií a butikov.

Drobné mesto Merzouga sa nachádza na okraji púšte Sahary a je najznámejšou bránou do úchvatných morských dún Erg Chebbi. Je to ideálny prvotný bod pre púštne dobrodružstvá, vrátane safari na ťavích chrbtoch, kempovania, sandboardingu a cyklistiky. Predovšetkým majú návštevníci šancu zažiť kultúru Berberov v jej pôvodnom stave. Maroko má niekoľko medzinárodných letísk, vrátane medzinárodného letiska Mohammed v Casablance a letiska Menara v Marrákeši. Do mesta Tangier je možné prejsť trajektom z európskych prístavov, ako sú Tarifa, Algeciras a Gibraltár. Občania EÚ, podobne ako hostia z Austrálie, Kanady a Spojených Štátov Amerických nepotrebujú víza na návštevu Maroka.